Tapasztalataim az Anamé Programmal és a fejlődésem

Tapasztalataim az Anamé Programmal és a fejlődésem

51 évesen több energiám van az Anamé Program csakratisztítás hatására! 

Tippek és egy ingyenes gyakorlat

2021. március 20. - Megyeri Laci

Ebben a blogbejegyzésben arról írok, hogy hogyan lehetsz energikusabb és találhatod meg a kapcsolatot a testeddel az Anamé jógagyakorlatok közül a Test gyakorlatának segítségével. Olyan részletekre is ki fogok térni, amelyek lehet, hogy újdonságként fognak hatni akkor is, ha már régóta végzed ezt a gyakorlatot. Most is, mint mindig, saját tapasztalataim alapján állítottam össze a tippeket, példákat

 

Kedves olvasóm!

Egyik korábbi posztom, aminek címe az volt, hogy Hat tipp az Anamé Program ingyenes jógagyakorlataihoz, a Lélek gyakorlatát mutattam be részletesen. Abban a blogbejegyzésben a célom a gyakorlat bemutatásával csupán annyi volt, hogy példaként ismertessem az egyik ingyenes gyakorlatot. Utána olyan visszajelzéseket kaptam tőletek, hogy szívesen olvasnátok bővebben a többi ingyenes gyakorlatról is. Ez késztetett egy olyan sorozat elindítására ami, reményeim szerint, segítséget nyújt nemcsak azoknak, akik most ismerkednek a gyakorlatokkal, hanem azoknak is, akik akár már évek óta kitartóan végzik őket.

Ebben a posztban a Test gyakorlatáról lesz szó, a későbbiekben pedig a Szellem, Egység és a Meditáció gyakorlata kerül nagyító alá. Természetesen ezekben az írásokban nemcsak a saját élmény, hanem Anamé Program oktatóként a jógaórákon szerzett tapasztalataim is segítségemre lesznek.

Írásom célja, hogy segítse fejlődésedet a test gyakorlatának finom részleteihez kapcsolódó tippek segítségével.

A Test gyakorlatának bemutatása során annak részleteire fogom ráirányítani a figyelmedet. Ha a gyakorlat végrehajtása közben figyelsz ezekre, sokkal mélyebben tudod átélni a gyakorlat hatását, és egy mélyebb tapasztalást fogsz átélni. Fontos, hogy ne képzeld el azokat a dolgokat, amiket leírok a gyakorlattal kapcsolatban, inkább keresd, fedezd fel őket. Akkor lesz igazán a tiéd a tudás, amikor átéled. Érzékelésed így egyre kifinomultabbá válik és segít megtapasztalni a valóságot. Gyakorlatias ember vagyok, a puding próbája az evés. Nem gondolkodni kell az ízén, hanem átélni, megtapasztalni.

Mielőtt azonban belekezdesz a Test gyakorlatába, érdemes első lépésként részt venned egy online konzultáción, ahol szakszerű segítséget kapsz az elinduláshoz. Az első konzultáció egyébként ingyenes. Erősen kibillent, instabil testi és/vagy lelki állapotban különösen fontos, hogy először konzultálj egy Anamé Program oktatóval. 

Ha megvolt a konzultációd, de még nem ismered a Test gyakorlatát, akkor az a javaslatom, hogy mielőtt továbbolvasnád blogbejegyzésemet, tanuld meg és próbáld ki ennek a videónak a segítségével. Ha nem bírsz állni, akkor a gyakorlat módosított változatát végezd ülve. Sokkal jobban érthetőek a tanácsaim, ha megvan az alap saját élmény, amihez tudod kapcsolni a leírtakat. Legyen meg először egy saját tapasztalat. Első körben te fedezd fel a gyakorlat végrehajtását és annak hatásait.

Itt már szolgálok neked néhány tanáccsal: a légzésre építsd fel a gyakorlatot, tehát a légzés vezesse a mozgást. A test gyakorlatát ne kösd korábban megtanult, más gyakorlatokhoz. Gondolok itt arra, hogy lehetnek tapasztalataid tradicionális jógairányzatokból, jógatanfolyamokról (pl. hatha, rádzsa, kundalini jóga stb.), ami alapján lehet egy elképzelésed arról, hogy hogyan kell csinálni egy jógagyakorlatot. Kérlek, ezeket tedd félre, mert most nem segítenének, hanem akadályoznának téged.

Az Anamé Program kidolgozójának, Balázs Valéria Anaménak a véleménye, hogy ehhez az úthoz nem tanfolyamként kell tekinteni, kezelni, hozzáállni, és így természetesen az itt lévő gyakorlatokhoz sem. A gyakorlás hatására egy fejlődési folyamat megy végbe, ami az élet felemelését segíti.

Kérlek, ne aggódj azon, ha a leírtak közül valamit még nem tapasztaltál meg a gyakorlattal kapcsolatosan, vagy ha úgy érzed, hogy nem tudod olyan pontosan végrehajtani. Saját tapasztalatom, és oktatóként is azt látom, hogy a rendszeres gyakorlással folyamatosan csiszolódnak a  gyakorlatok. A gyakorló számára egyre nagyobb fényükben tündökölnek és mutatják meg mélységüket. Ahogy haladsz előre ezen az úton, úgy fogod az érzékelés szintjén is egyre mélyebb szinteken birtokba venni a gyakorlatot, és annak segítségével az egész energiarendszeredet.

Blogbejegyzésemben a legkönnyebben tapasztalható, megfogható oldalról, a test felől közelítem meg az esszenciálisabb részeket. 

Kezdjük hát magával a gyakorlat végrehajtásával.



A test gyakorlata

 

Testünk olyan, mint egy finoman felépített, formázott energiarendszer, amelyben szüntelenül éltető energia áramlik. A fizikai test ennek az energiarendszernek csak egy része, bár legtöbben ezzel a fizikai testtel azonosítjuk magunkat. Ez természetes, hiszen ez a legkönnyebben tapasztalható dolog, ami a létünket bizonyítja. Ez az, amivel aktív részesei lehetünk a földi létnek. Emellett a testen keresztül tudjuk a legkönnyebben megtapasztalni, megismerni saját energiarendszerünket. Minden jógalégzéses Anamé jógagyakorlat ezen alapszik, így az ingyenes gyakorlatok, köztük a Test gyakorlata is.

Ez a gyakorlat, mint minden Anamé jógagyakorlat, biztonságos. Azok is bátran elkezdhetik, akik kezdő szintű jógaórát keresnek.

A gyakorlat energetikai és fizikális felépítése is mindig az alsó stabilitásra támaszkodva történik. Ezért van az, hogy ezzel a gyakorlattal sem lehet “elszállni”. Minden gyakorlatnál csak akkor lehet igazán felfelé menni, ha azt egy rendíthetetlen alátámasztás támogatja meg.

A Test gyakorlata amúgy is a test alsóbb területeire hat fókuszáltabban. Ezt érezheted is a gyakorlat végrehajtása során akkor, amikor a végén benttartás közben a talpak gyökerezését figyeled. Olyan, mintha a talpak eggyé válnának a talajjal. Ne képzeld el. hanem figyeld meg! Ezt a stabilitást, és a gyakorlat céljának elérését segíti a gyakorlat minél pontosabb végrehajtása.

Most nézzük meg a Test gyakorlatának különböző részeit és lépéseit részletesebben is!


unnamed_2_1.jpg

A test gyakorlatának első fázisa: az alapállás

Már ezen a ponton sok múlik.

Ha nem tudod állva végezni a gyakorlatot, akkor ülj egy stabil székre. Amennyire csak lehet, ebben az esetben is legyen laza, egyenes a törzs, előrenéz az arc, a karok lazán lógnak, és lazán ökölben vannak a kézfejek.

Alapállásban egyenes a test, és amennyire lehet laza. A talpak, sarkak szinte mélyednek, lefelé húznak a talaj irányába. Még a láb- és farizmok is lazák, mert akkor jobban tud áramolni az energia. A medence egy picit magunk alá billentve (az iránya pedig az, mintha a farpofákat összehúznánk). Ezzel a farokcsigolya jobban lefelé mutat és optimálisabb pozícióba kerül. A keresztcsont és a derék is jobb helyzetbe kerül, tér nyílik arra, hogy itt is könnyebben tudjon áramolni az energia.

Állva térdek picit be is hajlítódnak, de érdemes arra is figyelni, hogy a térdkalács körüli inak lazák maradjanak. Ez segíti megtartani a lábak lazaságát, amennyire csak lehet így állva. Lazább testerületben jobban tud áramolni az energia, még álló pozícióban is. A törzs egyenes és laza. A karok lazán lógnak, és laza ökölben a kézfejek. A fej, a gerinc tetejének éke szintén laza, az arc pedig előrenéz.

Tipp: 

- Amikor felveszed az alapállást, akkor először törekedj a stabil állásra,

- majd utána az egyenes testre. 

- Amikor e kettő megvan, akkor fentről lefelé a figyelmed segítségével lazítsd el az összes izmodat, amennyire csak lehet a testpóz megtartása mellett.

Érdemes ezt a sorrendet alkalmaznod. Saját tapasztalatom, és oktatóként is azt látom, amikor vezetem a gyakorlat végrehajtását, hogy így lehet a legpontosabban felépíteni az alapállást. Ez nagyon fontos abban, hogy a Test gyakorlata milyen mélyen tudja segíteni a fejlődést, vagyis mennyire lesz hatásos.

Most, amikor írom ezt a blogbejegyzést, azt veszem észre, hogy egyre jobban mosolygok, egyre lazább vagyok így ülve. Még a hátam is beleborsódzik az alapállásról leírt mondataim hatására! Persze ez nem irodalmi, intellektuális élmény, hanem mélyen, a sejtszintemből érkező zsigeri örömérzés. Pedig most “csak” leírom a dolgokat, nem hajtom végre. Talán erre mondja a pszichológia, hogy pavlovi reflex? De mégis, mintha a testem diktálná azt, amit az elme a kezek irányításával alázatosan lejegyez a klaviatúra billentyűin keresztül.

Minden sejtem örül a Test gyakorlatának! Odavagyok érte teljesen! Ezt korábban csak a gyakorlat végrehajtása közben éreztem, most viszont írás közben jelent meg ez az eufórikus érzés! Döbbenetes!

Az, hogy ennyire fel tudott bukkani ez az eufórikus érzés, döntően a hosszú ideje, kitartóan végzett gyakorlás eredménye. Mindig törekszem a gyakorlatoknál (is) a minél tökéletesebb végrehajtásra. Igyekszem minden gyakorlásnál a lehető legtöbbet elérni. Ehhez szükséges, hogy folyamatosan törekedjek az adott gyakorlat lehető legtökéletesebb megvalósítására. 

Tapasztalatom szerint így lehet maximálisan kihasználni, elérni a gyakorlatok adta energetikai támogatást. És ez még csak az alapállás leírása volt! Mi lesz velem később, a gyakorlatról szóló írás során? Igyekszem erről is folyamatosan tudosítani.

Kívánom neked kedves olvasóm, hogy elérd azt az állapotot, amikor sejtszinten érzed a Test gyakorlatának eufórikus érzését!

 

Tipp: 

- Amennyire lehetséges, sose rutinból csináld a Test gyakorlatát (és egyik Anamé jógagyakorlatot sem). Legyen folyamatos törekvésed arra, hogy minél pontosabban építsd fel és hajtsd végre a gyakorlatot. Mindig csiszolj rajta egy picit, ahogy a gyémántot megmunkálják, ami így egyre nagyobb fényben tündököl. Téged is egyre nagyobb fénnyel, egyre többet adva fog szolgálni a gyakorlat, felfedve a benne rejlő lehetőségeket. 

Megvan az alapállás, kezdjük hát a légzést!



A test gyakorlatának második fázisa: a hasi légzés

A jól felépített alap testpozíció (akár állva, akár ülve végzed a gyakorlatot) létrehozása után kezdődhet is a hasi légzés, csak orron át lélegezve.

Ilyenkor a hason kívül más testrész nem mozog. A has belégzésnél megnő, kitágul, kilégzésnél pedig a hasizom segítségével mélyen (erőltetés nélkül!) behúzódik.

Sokszor találkozom azzal óratartás közben, hogy a hasi légzés során a medence is mozog a hassal együtt. Érdemes megfigyelned a gyakorlásod során, hogy nálad ez így van-e.

Tipp:

Ha igen, akkor javaslom, hogy a hasi légzésnél kevésbé mozgasd a hasad. Igen, jól gondolod, akkor kevésbé lesz erős a gyakorlat. Egy alapdolgot viszont meg tudsz tartani ennek a segítségével, ez pedig a medence mozdulatlansága, és így a farokcsigolyának a talaj irányába történő mutatása, kapcsolódása. A stabilitás így végig a légzés során megőrződik. Természetesen a légzés során próbálgasd egyre jobban mélyíteni a hasad mozgását, de mindig csak addig, amíg a medence mozdulatlan marad.

Ha mellkasod is mozog a hasi légzés során, akkor ugyanúgy járj el, mint a medence mozgása esetén, az előbb leírtak szerint. Ne mozogjon olyan mélyen a has, és egyáltalán ne mozogjon a mellkas. Idővel itt is próbáld mélyíteni a hasi légzést, de csak annyira, amennyire még nem mozdul a mellkas.

A légzés során érdemes folyamatosan figyelned a hasat és a törzs alsó felét. Idővel a körülötte lévő tér is élőbbé válik. A figyelmed segít egyre mélyebben felfedezned, és ennek segítségével igazán birtokba venned főleg a has és a derék területét, de érintve a törzs alsó felét is. A birtokbavétel az én szóhasználatomban azt jelenti, hogy friss, üde, jóleső érzés van abban a testszelvényben, ahol a gyakorlattal dolgozunk. Ekkor az a testterület élőbbé válik. 

Jaj, jaj, álljak meg! Tudod, nehéz ilyenkor nekem, amikor egy gyakorlatnál arról írok, hogy mit érez közben az ember. Egyrészt szeretném, ha te ismernéd fel ezeket az érzéseket, és meghagyni számodra a felfedezés semmi mással nem pótolható tanítását és örömét. Mindannyiunk energiarendszerének alapfelépítése ugyanaz, mert emberek vagyunk. Ugyanakkor teljesen mások a gátak, az alul- és túlműködések a saját energiarendszerünkben, ezért más érzetek is lehetnek. Másrészt viszont szeretném segíteni azt, hogy a testi és lelki érzetek segítségével rátalálj a gyakorlatok mélységeihez vezető útra. Ne elképzelés legyen, hanem valódi megélése ezeknek a dolgoknak.

 

Tippek: 

- Törekedj rá, hogy minél mélyebben mozogjon a has, folyamatosan figyelve ezt a területet. 

- A légzés fázisai között (ki- és belégzés) ne legyen szünet, folyamatos legyen a légzés. Érezd az áramlást.

unnamed_1_1.jpg

A test gyakorlatának harmadik fázisa: a has lebegtetése, mozgatása légzés kinttartás során

Az utolsó kilégzés során behajlítódnak a térdek. A tenyerek közvetlenül a térdek felett támaszkodnak, kézujjak befelé néznek. A karok és a törzs egyenes, a fej követi a gerinc vonalát (vagyis nem lóg!). Ahogy a kilégzésnek vége, utána nincs belégzés. Így jön létre a légzés kinttartás. 

Ülő helyzetben végezve a gyakorlatot, a könyökök támaszkodás közben be vannak hajlítva, ezzel biztosítva azt, hogy a törzs előredőlése közel azonos legyen, mintha állva végeznénk a gyakorlatot.

Légzés kinttartás közben mozgasd a hasad: húzd be a hasizom segítségével, majd lazán engedd ki. Ezt nevezzük haslebegtetésnek.

Korábban a légzés kinttartás végén volt a hassal egy befelé felfelé húzás, amit pár másodpercig ki kellett tartani. Ez ma már nincs, mert ahogy a világ halad előre, úgy a gyakorlatoknak is követniük kell. Hasonló változtatások a  többi ingyenes gyakorlatnál is voltak már.

Most a gyakorlatot úgy végezd, hogy amikor érzed, hogy végére értél a légzés kinttartásnak akkor lépj a gyakorlat következő fázisába.

Tippek: 

- Ne lógjon a fejed ebben a pózban. Arc rézsút lefelé néz, a fej a nyak folytatása. 

- Amennyire lehet, ne told ki a feneked (vagyis ne pucsíts), ezzel a deréktáji szakasznál nagyobb lesz a tér az energiaáramlás számára.

- Ne legyen megállás a has lebegtetése közben. A has folyamatosan mélyen, ugyanakkor erőltetés nélkül mozogjon. Ezzel egy állandó, visszaesés nélküli energiatermelés jön létre.

Annyira gyönyörű ez a gyakorlat, még mindig eufóriában vagyok!


unnamed_5.jpg

A test gyakorlatának negyedik fázisa: légzés benttartás a derékban mantrázással

Ez a gyakorlat utolsó fázisa. A gyakorlat megkoronázása. Annyira gyönyörű!

Az előző fázis végén, a légzés kinttartás után a belégzés orron át történik a derékba. Belégzés közben felegyenesedik a törzs, a karok a vállak magasságában, a könyökök behajlítva, a kézfejek ökölbe állítva (a hüvelykujjak befelé néznek).

Légzés benttartás a derékban, közben pedig folyamatosan ismételve mondd a saját mantrádat magadban. Ilyenkor csak a mantrára összpontosíts.

A saját mantra segíti azt, hogy tiszta legyen számodra, hogy mit szeretnél elérni. Fókuszál, összeszedetté tesz a cél irányába. Egy olyan rövid mondat, ami kifejezi azt, hogy mit szeretnél elérni. Egyes szám első személyben, jelen időben legyen megfogalmazva és csak rólad szóljon. Anamé mantráról szóló videója elérhető az Anamé Program Youtube-csatornáján, akár angol felirattal is.

Tippek:

- Amikor indul a belégzés, akkor hagyd, hogy a belégzés vezesse a mozgást. Ezt úgy tudod elérni, hogy előbb a belégzést indítsd, és csak utána a mozgást. Azt az érzést keresd, mintha a test le lenne maradva a belégzéshez képest, akkor biztos a légzés vezeti a mozgást.

- Felgördülés a belégzésnél. A cél, hogy a derékban tartsd bent a levegőt, az energiát, ezért célszerű a belégzés vezetésével alulról indítani a mozgást. Tehát a gerinc aljától kezdd meg a felegyenesedést. Olyan, mintha felgördülne a test.

- A belégzés addig tartson amíg a törzs alsó fele felegyenesedik. Ekkor még a törzs felső fele előrehajlik, még nincs felegyenesedve. A mozgás viszont menjen tovább folyamatosan (ekkor persze a légzés vezetése nélkül, a maga természetes felegynesedésével), és vedd fel a Test gyakorlatának végpózát. Ez a végrehajtás segít téged abban, hogy csak lentre, a derékba menjen az energia. A test felső részébe ne. Figyeld meg, hogy mennyivel t…....Lakatot teszek a számra, vagyis a kezeimre! Nem árulom el, mit fogsz érezni. Fedezd fel magad, és kérlek, írd meg a kommentszekcióban!

- Ha a felvett végpózban mégis felfelé akarna menni az energia, akkor a figyelmed segítségével ne engedd. Ezt úgy tudod elérni, mintha a koncentrációddal lefelé tolnád a benttartást. Ez nem jelenti azt, hogy kinyomod a testből lefelé, csak stabilizálod az ellenerővel, hogy ne menjen felfelé.

- Figyelem végig a derékon, amíg a végpózt felveszed.

- Amikor megvan a benttartás a derékban és a teljes végpóz, akkor kezdd el a mantrázást magadban, folyamatosan ismételve.

- A benttartás hossza ne legyen erőltetett. Ahogy a tested jelzi, hogy most már jó lenne lélegezni, akkor gyere ki a végpózból, és hagyd, hogy önmagától megnyugodjon a légzésed. Közben érdemes a derékon hagyni a figyelmedet.

Ezzel készen is vagyunk a Test gyakorlatának (régebbi nevén a Test félév gyakorlatának) részletekbe menő ismertetésével. A gyakorlat hatását növelheted Anamé által energetizált csakratisztító karkötők és csakratöltő karkötők viselésével. Minél több, annál erősebb a hatás.

Tudom, elsőre lehet, hogy soknak tűnik ennyire részletesen felépíteni egy gyakorlatot. Törekedj minél pontosabban megcsinálni, de ugyanakkor szeretetteljesen fordulj magad felé akkor is, ha úgy érzed, hogy még sok a javítanivaló. Fejlődésünk egy folyamat, aminek van időbelisége is. Ennek részei a gyakorlatok, így a Test gyakorlata is.

Fontos tudnod, hogy a Test gyakorlata egy általános gyakorlat, ami segít jobb állapotba hozni a testet, ugyanakkor az energiarendszerben lévő megrekedségek alul- és túlműködéseket, más, csakraspecifikus gyakorlatokkal tudod megszüntetni. Erre valók az egyéni órák, ahol a csakrák tisztítása és erősítése történik, a csakrák megnyitása nélkül. Az ilyen egyéni órán az energiamintázatod és az elérni kívánt cél alapján személyre szóló gyakorlatokat kapsz, amiket otthon is végezhetsz. Ez a leggyorsabb fejlődés. A honlapunkon, az Anamé órarendben tudsz jelentkezni egyéni órára. Az óra jelenleg egyelőre csak online elérhető, mert a koronavírus miatt hozott kormányzati intézkedések előírásai az Anamé jóga budapesti jógastúdiójában nem teszik lehetővé a személyes órát.

És még egy kis plusz. A Test gyakorlata, mint minden gyakorlat, a rendszeres gyakorlás által tud a legjobban szolgálni téged, ezért érdemes beépítened a mindennapjaidba. Ehhez nyújt segítséget ez a poszt Anamé életmódblogján.


blog5_fokep.png

Kedves olvasóm! 

Remélem, sikerült hasznos tippekkel szolgálnom a test gyakorlatának minél mélyebb felfedezéséhez, hogy ezáltal jobban segítsen téged a mindennapokban. Ha kérdésed van, akkor kérlek, tedd fel a kommentszekcióban, amennyiben pedig úgy érzed, oszd meg másokkal is ezt az írást!

A kommentszekcióban arról is várom a visszajelzésedet, hogy mennyire tudtad hasznosítani ezeket a tippeket!

A következő blogbejegyzésemben a Lélek gyakorlatáról fogok írni sokkal részletesebben, mint a korábbi posztomban. Ha érdekel, várlak vissza!

Szeretettel,

Laci

A bejegyzés trackback címe:

https://fejlodesanameprogram.blog.hu/api/trackback/id/tr5416472082

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása